Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Mrtvý dýchací prostor je jiný název pro mrtvý prostor.

Mrtvý prostor neboli mrtvý dýchací prostor je objem vzduchu, který je při dýchání vdechován, ale neúčastní se výměny plynů v plicích – buď proto, že zůstane v dýchacích cestách (tzn. nedoputuje do plicních sklípků, nýbrž zůstane „v půli cesty“ a pak je zase vydechnut), nebo proto, že se dostane do takových plicních sklípků, které jsou špatně prokrveny. Jinými slovy, zdaleka ne všechen vdechovaný vzduch je využit pro výměnu kyslíku a oxidu uhličitého.

Mrtvice je lidové označení pro cévní mozkovou příhodu.

Porod mrtvého plodu je vypuzení plodu (z dělohy), který nejeví známky života a má hmotnost více než 500 gramů. Nelze-li zjistit hmotnost plodu, pak je kritériem gestační stáří (od 22. týdne těhotenství dále); není-li známo ani gestační stáří plodu, kritériem je délka plodu od temene k patě (od 25 cm). Viz také porod, plod, potrat.

Pleurální prostor je jiný název pro pleurální dutinu.

Mezihrudní prostor je jiný název pro mediastinum.

Douglasův prostor (lat. excavatio rectouterina) je úzký prostor v ženské malé pánvi, která se nachází mezi konečníkem a zadní stěnou dělohy. Z lékařského hlediska je Douglasův prostor významný proto, že v případě infekce nebo jiného patologického stavu se v něm mohou hromadit hnis či tekutiny (například ascites nebo i krev).

Subarachnoidální prostor (lat. cavum subarachnoideum) je prostor mezi pavučnicí a omozečnicí. V tomto prostoru se nachází mozkomíšní mok, dále jemná vlákna, která připevňují pavučnici k omozečnici (těmto „pavučinovým“ vláknům mimochodem vděčí pavučnice za svůj název), a v neposlední řadě i tepny a žíly. Hlavní funkcí je subarachnoidálního prostoru je uchovávání mozkomíšního moku, který nejen působí jako „tlumič“ či „nárazník“ pro mozek a míchu, ale také centrálnímu nervovému systému poskytuje živiny a odstraňuje z něj odpadní látky. Viz také mozkomíšní mok, pavučnice, omozečnice.

Retroperitoneální prostor je jiný název pro retroperitoneum.

Extracelulární prostor je v rámci nějaké tkáně nebo organismu prostor, který se nachází mimo buňky. Extracelulární prostor obsahuje extracelulární tekutinu a extracelulární matrix. Viz také extracelulární, intracelulární prostor.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků